goldenpoint
شش چیز که باید قبل از نوشتن مقاله خودتون بدونید!!

شش چیز که باید قبل از نوشتن مقاله خودتون بدونید!!

نوشته شده در Uncategorized 10 بدون نظر

شش چیز که باید قبل از نوشتن مقاله خودتون بدونید:

در این جا دکتر سعید جوی زاده ، به عنوان نویسنده ،پژوهشگر ومدرس کارگاه های مقاله نویسی در ایران شش چیز که باید قبل از نوشتن مقاله خودتون بدونید به شما آموزش می دهد.

در طول 15 سال من دوره های مختلف مقاله نویسی را در اکثر دانشگاه های ایران برگزار کرده ام.در این دوره ها هم اعضای هیات علمی شرکت داشتند و هم دانشجویات تحصیلات تکمیلی .در طول این دوره ها من تلاش کرده و تلاش می کنم تا متدهای بسیار ساده و آسان و کاربردی را آموزش دهم تا همه بتوانند نتایج علمی خود را انتشار دهند.و ده ها کتاب در زمینه مقاله نویسی منتشر کرده ام .و به تازگی نیز یک مجموعه 5 جلدی تحت عنوان آسیب شناسی نشر علمی در ایران را برای نمایشگاه بین المللی کتاب آماده می کنم.

به همین علت، من فکر می کنم می توانم دیدگاه خاص خود را در مورد چگونگی افزایش شانس خود برای گرفتن پذیرش مقاله بین المللی بیان کنم .و در این جا تجربه خودم را با شما در میان می گذارم.

 اولین چیزی که مهم است باید فکر کنید که چرا می خواهید مقاله منتشر کنید و هدف از نوشتن مقاله توسط شما چیست؟و دیگر اینکه باید فکر کنید که آیا نوشته یا مقاله شما قابل انتشار است؟

به اعتقاد من نوشتن یک مقاله خوب قبل از نوشتن آن شروع می شود.در حقیقت ،هنگامی که شما با مشکلی برخورد می کنید و یا سوالات کلیدی برای خود مطرح می کنید و یا درصدد برطرف کردن مشکلی در رشته یا مکان زندگی خود هستید.یا زمانی که فرضیات خود را سازماندهی می کنید در واقع مقاله نویسی شما آغاز می شود.

در واقع قبل از اینکه مقاله خود را بنویسید این چند سوال را از خودتان بپرسید:

آیا یا چیزی جدید و جالبی انجام دادم؟

آیا در کار من چیزی چالش برانگیز است؟

آیا کاری که من انجام داده ام مهم است؟

آیا کاری که من انجام داده ام کاربردی است ؟

آیا کار من به طور مستقیم به یک موضوع جاری داغ مرتبط است؟

آیا من راه حلی برای برخی مشکلات دشوار ارائه دادم؟

اگر تمام پاسخ ها “بله” باشد، می توانید آماده سازی برای مقاله  خود را آغاز کنید. اگر هر کدام از پاسخها “نه” باشد، احتمالا می توانید مقاله خود را به یک مجله محلی مثل روزنامه یا یک مجله عمومی در سطح یک محله به چاپ برسانید.

هنگام پاسخ دادن به این سؤال ها باید به خاطر داشته باشید که داوران مجلات معتبر و بین المللی  در فرم های داوری به سوالات زیر باید پاسخ دهند:

آیا مقاله حاوی مواد جدید کافی است؟

آیا موضوع در محدوده مجله است؟

آیا به طور مختصر و منظم ارائه شده است؟

آیا روش ها و آزمایشات به گونه ای ارائه می شود که بتوان آنها را دوباره تکرار کرد؟

آیا نتایج به اندازه کافی ارائه شده است؟

آیا بحث مربوطه، مختصر و مستند است؟

آیا نتایج حاصل از داده های ارائه شده پشتیبانی می شود؟

آیا گرامر زبان انگلیسی  قابل قبول است؟

آیا ارقام ، جداول ،تصاویر و شکل ها  بخوبی  طراحی شده اند؟ آیا اطلاعات مربوطه سرقت ادبی  اند؟ یا حجم مقاله خیلی زیاد است ؟و…

آیا تمام منابع موجود در متن ذکر شده در لیست مراجع ذکر شده اند؟

دومین چیزی که باید توجه کنید این است که شما قبل از نوشتن مقاله باید تصمیم بگیرید که چه نوع مقاله ای را باید منتظر کنید؟

شما حداقل سه گزینه در نوع مقاله  دارید:

مقالات کامل یا مقالات اصلی که مهمترین مقالات هستند. اغلب آنها قطعات قابل توجهی از تحقیقات هستند که از تحقیقات اصلی منتج شده اند.

نامه ها / مکاتبات  سریع / مکاتبات  کوتاه که معمولا برای ارتباط سریع و پیشرفت سریع منتشر می شود. آنها بسیار کوتاهتر از مقالات کامل هستند (بسته به هر مجله معمولا محدود به اندازه هستند).

مقالات مروری  یا خلاصه دیدگاه ه که  تحولات اخیر در یک موضوع داغ خاص، برجسته نکات مهم که قبلا گزارش شده است و هیچ اطلاعات جدیدی را ارائه نمی کنند. به طور معمول آنها به  دعوت سردبیر برای مجله ارائه شده است.

هنگامی که به اطلاعات تحقیقی  خود نگاه می کنید، باید کار خود را ارزیابی کنید: آیا برای یک مقاله کامل کافی است یا نتایج خود را چنان هیجان زده می کنید که آنها باید در اسرع وقت نشان داده شوند؟

 

شما باید از استاد راهنمای  خود (اگر شما یک دانشجوی دکترا هستید) یا یک همکار با تجربه باید کسب کمک کنید تا شما را راهنمایی کند. همچنین به یاد داشته باشید که گاهی اوقات افراد بیگانه خارج از تحقیق شما  – یعنی همکاران که در تحقیق شما دخیل نیستند – میتوانند چیزهایی را بیشتر از شما ببینند.هر نوع مقاله ای که می نویسید، برنامه ریزی کنید و برنامه ریزی هم داشته باشید.

شاید مسئله مهم دیگر انتخاب مجله یا جورنال هدف است که خیلی هم مهم است .

یک سوال رایج این است که چگونه مجله مناسب برای کار خود را انتخاب کنید.البته یادتان باشید که ارسال همزمان مقاله شما به چند مجله یک کار غیر اخلاقی و غیر قانونی است .شما باید مقاله خود را به یک مجله ارسال کنید و تا وقتی که مجله مورد نظر پاسخ شما را ندهد حق ندارید به مجله دیگری ارسال کنید.

رایج ترین روش انتخاب مجله نگاه کردن به مقالاتی است که تقریبا شبیه مقالات شما و ببینید که این مقالات در چه مجلاتی ثبت و چاپ شده اند و شما نیز به آنجا بفرستید.و معمولا موضوع مقاله شما در یک یا چند مجله متمرکز است .همچنين ميزان رد شدن مجلات (مثلا Nature، Science، Lancet and Cell> 90 درصد) را در نظر بگيريد و اگر تحقيقات شما بسيار چالش برانگيز باشد، در مجلات معتبرتر با فاکتورهاي کم اثر تمرکز کنيد.

مسئله مهم دیگری که شما باید توجه کنید نگاه کردن و پیروی از فرمت مجلات است .

پس از انتخاب مجله برای ارسال،به وب سایت مجله مورد نظر نگاه کنید و در قسمت راهنمای نویسندگان فرمت مجله و نیازمندی های مجله مورد نظر را بررسی کنید.و دستورالعمل های اون  مجله را چندین بار بخوانید.

آنها معمولا شامل دستورالعمل های کلیدی، مراحل ارسال، هزینه های انتشار دسترسی آزاد و رهنمودهای کپی رایت و اخلاق  پژوهشی هستند. بعد از مطالعه دستورالعمل ها مقاله خود را طبق آنها ویرایش نمایید.

نکته مهم دیگرتوجه به ساختار مقاله است .یادتون باشه که مجلات زیادی هستند که از

از ساختار جدیدی برای مقالات خود استفاده می کنند، بنابراین برای راهنمایی نویسنده باید به آنها مراجعه کنید. با این حال، به طور کلی، اکثر آنها از همان ساختار پیروی می کنند:بخش هایی که نمایه سازی و جستجو در موضوعات را امکان پذیر می سازد و مقاله را آموزنده، جذاب و موثر می سازد. این شامل عنوان، نویسنده (و وابستگی)، چکیده  و کلمات کلیدی است.بخشي كه متن اصلي را شامل مي شود كه معمولا به شرح زير تقسيم مي شود: مقدمه، روش ها، نتايج، بحث و نتيجه.بخش هایی که شامل تقدیرنامه ها، مراجع و مواد تکمیلی یا ضمیمه ها می باشند.ساختار کلی یک مقاله کامل از قالب IMRAD است که به وسیله موسسه استاندارد ملی آمریکا در سال 1979 به عنوان استاندارد مطرح شده است که به سوالات زیر پاسخ می دهد:

مقدمه: چه کاری انجام دادید؟ چرا این کار را کردی؟

روش ها: چگونه این کار را انجام دادید؟

نتایج: چه چیزی پیدا کردید؟

و

بحث: منظور شما چیست؟

و به چه نتیجه ای رسیدید؟و راه کار اصلی شما چیست؟

 

مسئله مهم آخر مسئله سرقت ادبی است .

یکی از بدترین چیزها در علم، سرقت ادبی است. سرقت ادبی و کار دزدی از همکاران می تواند به عواقب جدی و حرفه ای و قانونی منجر شود. شما باید توجه داشته باشید که سرقت ادبی در مقاله خود انجام نداده باشید.

 دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ما در گوگل

آدرس دفتر مرکزی

شيراز - خیابان برق- کوچه یک - موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل
تلفن:07132341477
09382252774
Address: P.O.Box 71555-1111, Shiraz, IRAN
No. 3, 4th Floor, Sadaf Building, Beside of the Pars International Hotel, Zand Blvd.,Shiraz, IRAN
E-Mail: saeedjavizadeh@gmail.com