آموزشش مقاله نویسی دکتر سعید جوی زاده
نکات کلیدی نوشتن مقاله -به قلم دکتر سعید جوی زاده-قسمت دوم

نکات کلیدی نوشتن مقاله -به قلم دکتر سعید جوی زاده-قسمت دوم

نوشته شده در کلیات و تعاریف 9 بدون نظر

به کار مورد علاقه خود بپردازید

یادتان باشد اگر بتونید  مشکل خود را حل کنید ،آنوقت هست که می تونید یک مقاله بسیار خوبی بنویسید.بیشتر اختراعات دنیا زمانی اتفاق افتاد که صاحبان این اختراعات ابتدا شکل خود را حل کردند بعد اون را به مردم ارائه دادند.

 

هر مقاله بیان یک داستان است.

مقاله در واقع یک داستان علمی – پژوهشی است .وقتی مقاله می نویسید آن را مثل یک داستان فرض کنید.پس داستان خود را بدانید! بدانید چرا دیگران باید به این داستان علاقمند شوند: آیا موضوع روز دنیاست؟ آیا به نتایج عجیب و غیرمنتظره‌ای دست یافته‌اید؟ آیا توصیف جدیدی از یک واقعیت و یا پدیده را بیان می‌کنید؟آیا داستان شما منجر به شگفت زده کردن دیگران می شود؟

بلکه شامل دلایل مهم و جذاب بودن داستان، ارایه و عرضه ایده‌های نو، افق‌ها و نگرش‌های جدید نیز می‌شود.

 

در نوشتن مقاله سعی کنید مستند بنویسید.

در نوشتن مقاله باید مستند و سریالی بنویسید.همانطور که بیشتر انسان‌ها اینگونه می‌اندیشند، ابتدا ایده کلی را مطرح کنید و سپس وارد جزییات شوید.تا ایده کلی برای خوانند مشخص نکنید سراغ جزئیات نروید.فقط یادتون باشه در جزئیات زیاده روی نکنید که باعث عصبانیت خواننده می شود. حتی هنگام نوشتن جزییات تلاش کنید به صورت بالا به پایین بنویسید.

 

مواظب پاراگراف ها باشید

از دو چیز پرهیز کنید:یکی پاراگراف های خیلی طولانی و دیگری پاراگراف های یک جمله ای.از اختلاط زمان‌های افعال در نوشتن اجتناب کنید. به عنوان مثال یک جمله زمان گذشته و جمله بعدی زمان آینده باشد. جملات نوشته شده در هر پاراگراف ترتیب و ترکیب منطقی داشته و مرتبط با موضوع اصلی باش. همچنین ارتباط معناداری با پاراگراف‌های قبل و بعد خود داشته باشد.یادتون باشه هر ایده را در یک پاراگراف مطرح کنید و از آوردن دو ایده در یک پاراگراف و مطرح کردن یک ایده در دو پاراگراف پرهیز کنید.

 

خود را جای خواننده بگذارید

وقتی مقاله را می نویسید خودتان را جای خواننده بگذارید و ببینید آیا واقعا اگر خودتان این مقاله را می خواندید خوشتان می آمد.تلاش کنید مختصر و مفید بنویسید و برای درست، دقیق، کامل و مختصر نوشتن وقت بگذارید. وقت خواننده را با نوشتن جملات غیرمرتبط تلف نکنید و او را خسته نکنید!وقت خودکشی ،خودکشی است .پس با مطرح کردن موضوعات الکی وقت دیگران را تلف نکنید.

 

به خواننده کمک کنید

با جملات خود خواننده را هدایت و به او کمک کنید تا درک بهتری از پژوهش شما داشته باشد.با نوشتن جملاتی خواننده را در مراحل مختلف داستان همراهی کنید تا بداند در کجای داستان قرار دارد و سردرگم نشود.اگر خواننده را از داستان خود گمراه کردید دیگر نمی توانید به داستان اصلی برگردانید.خیلی کار شما سخت می شود .همچنین تلاش کنید از نوشتن جملات طولانی و چند خطی اجتناب کنید. با شکستن جملات طولانی، آنان را در قالب جملات کوتاه بازنویسی کنید.

 برچسبها:

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ما در گوگل

آدرس دفتر مرکزی

شيراز - خیابان برق- کوچه یک - موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل
تلفن:07132341477
09382252774
Address: P.O.Box 71555-1111, Shiraz, IRAN
No. 3, 4th Floor, Sadaf Building, Beside of the Pars International Hotel, Zand Blvd.,Shiraz, IRAN
E-Mail: saeedjavizadeh@gmail.com