کتاب اصول نگارش مقالات علمی
آشنايي با مفهوم سرقت علمی- ادبی (Plagiarism)

آشنايي با مفهوم سرقت علمی- ادبی (Plagiarism)

نوشته شده در کلیات و تعاریف 147 بدون نظر

سرقت علمی- ادبی استفاده از ايده‌ها و عبارات ديگران، به عنوان ايده و عبارات خويش و در واقع نوعي دستبرد فکري يا ايده دزدی است. سرقت علمی- ادبی مي‌تواند شامل طيف وسيعي از دستبردهای آگاهانه تا کپي کردن اتفاقي مطالب دیگران باشد………

 

پس ضروری است پژوهشگران، آگاهي لازم جهت اجتناب از آن را داشته باشند. با اينکه سرقت علمی- ادبی سابقه تاريخي دارد، در سال‌هاي اخير به علت به وجود آمدن شکل‌های مختلف تکنولوژي اطلاعات، اين موضوع مجددا مورد بحث قرار گرفته است.

به عنوان عضوي از جامعه علمي، از ما انتظار مي رود مسائل اخلاقي را در اين جامعه رعايت کنيم که يکي از آنها، ذکر ايده‌ها، عبارات و مفاهيمي است که آگاهانه از ديگران وام گرفته‌ايم. واضح است که شما بدون وام گرفتن از عبارات و يا ايده‌هاي ديگران نمي‌توانيد متن علمي بنويسيد ولي مهم است که بدانيد چقدر از متون قديمي يا جديد استفاده کرده‌ايد. بخشي از اين مهم با “شناخت منابع” انجام   مي‌شود که مي‌تواند به شکل نقل قول در متن، پاورقي يا نوشته‌هاي پاياني باشد و عامل افتراق متون علمي از ساير متون است و در واقع به عنوان بخشي از قدرت تحقيقات علمي محسوب می‌گردد…. برگرفته از کتاب اصول نگارش مقالات علمی(ویژه تمامی رشته ها)، نویسندگان: دکتر زهرا حجازی زاده، سعید جوی زاده، الهام شمس آبادی، دکتر مرضیه موغلی.

 

آموزش دوره جامع مقاله نویسی ISI در شیراز

موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل

همراه با فیلم و کتابچه 

با متد آسان و کاربردی

با رویکرد پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری

آدرس آموزشگاه شیراز:

شیراز –خیابان برق، کوچه 1

تلفن تماس شیراز:07132341477

09382252774دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ما در گوگل

آدرس دفتر مرکزی

شيراز - خیابان برق- کوچه یک - موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل
تلفن:07132341477
09382252774
Address: P.O.Box 71555-1111, Shiraz, IRAN
No. 3, 4th Floor, Sadaf Building, Beside of the Pars International Hotel, Zand Blvd.,Shiraz, IRAN
E-Mail: saeedjavizadeh@gmail.com