اهمیت ارتباطات علمی و نگارش آکادمیک

نوشته شده در کلیات و تعاریف 57 بدون نظر

 ارتباط، نقش قابل ملاحظه ای در پیشرفت علم دارد. یک پروژه ی تحقیقی تا نتایجش به درستی منتشر نشود، کامل نیست. شناخته شده ترین روش برای انجام این کار  از طریق نشریه های تحقیقی خوب ارائه شده است. انتشار علمی یک کار سخت، بسیار رقابتی و اصولی است. برای منتشر شدن دست نوشته ها در ژورنال های با کیفیت، دست نوشته ها باید خوب تهیه شوند. شناخته شده ترین نوع انتشار علمی، مقاله ی تحقیقی داوری شده در یک ژورنال است. انتشارات دیگر عبارتند از مقالات مروری، فصل های کتاب، ارائه ی کنفراس ها و چکیده ها.

1) تاریخچه نگارشات علمی:

 

همان طور که می دانیم امروزه ارتباط علمی، اندکی بیشتر از 300 سال قبل است. در سال 1665 میلادی بود که همزمان اولین ژورنال ها یعنی Philosophical Transactions of the royal society of London در انگلیس و Journal des Scavans در فرانسه شروع به انتشار کردند. علی رغم این شروع زود، انتشار علمی تا پس از جنگ جهانی دوم زمانی که سرمایه گذاری های عظیم در تحقیق به تولید مقالات تحقیقی منجر نشدند، اهمیت پیدا نکرد. روبرو شدن با فشارهای غلبه بر یک افزایش چشمگیر در تحقیقات قابل انتشار و دادن امتیاز برتربه ژورنال ها به عنوان اولین وسیله ی مبادله ی نتایج تحقیقی، شرکت های چاپ ونشر علمی جدید شروع به کار و ویراستاران ژورنال شروع به پیشرفت کردند و از ضوابط چاپ و نشر سخت تر و دقیق تر و استانداردهای کنترل کیفیت استفاده کردند. این پیشرفت ها خواستار این بود که دست نوشته ها مختصر نوشته شوند، به خوبی سازمان دهی شوند و عاقلانه بررسی شوند بطوری که پایه و اساسی برای چاپ و نشرهای امروزه شوند. این روند خصوصا برای علوم کشاورزی همزمان با انقلاب سبز دهه ی 70، صادق بود. از این رو، با همکاری ناشران، ویراستاران و مؤلفان، چاپ و نشر علمی تبدیل به یک کار سخت و با اصول شده است. با ازدیاد ژورنال های انلاین در طول دهه ی گذشته، امروز ما شاهد حتی پیشرفت علمی دیگری در تاریخ و پیشرفت نگارش و چاپ و نشر علمی هستیم.

1-1) اهمیت نگارشات علمی:

 

ارتباط در پیشرفت علم نقش مهمی دارد. ما از کار همه ی محققان بزرگ آگاهیم زیرا آنها نتایجشان را منتشر کرده اند. نوشتن یا صحبت کردن در مورد تحقیق به ما در روشن ساختن افکارمان کمک می کند و تحقیق را در یک محیط وسیع تر نشان می دهد. بنابراین، مبادله ی نتایج تحقیق یک بخش لاینفک فرایند تحقیق است. در واقع، یک پروژه ی تحقیقی کامل نیست مگر اینکه نتایجش به درستی منتشر شوند.  شناخته شده ترین روش برای انجام این کار از طریق نشریه های تحقیقی خوب ارائه شده است.

ضرب المثل “نشر یا نابودی” و پیامدش “نشر و رونق” برای مدتی در کارهای علمی وجود داشته است. بنا به تجربه ی شخصی مؤلفان، این ضرب المثل قانون 40 سال پیش بود و در واقع در یک شکل قاطع تر قانون امروز نیز است و هم اکنون بیش از قبل توسط کشورها و سازمان های بیشتری دنبال می شود. محققان کل مقوله ها تحت فشار رو به رشد برای انتشار بررسی های کاری و شناخت حرفه ای قرار دارند، خصوصا برای کسانی که در مراحل اولیه ی کار هستند. انتشار نتایج تحقیق نیز برای جامعه ی محققان در اصل به منظور پیشرفت دانش، حائز اهمیت است. علاوه بر این، با در نظر گرفتن اینکه اکثر تحقیقات را بودجه های عمومی (پول مالیات دهندگان) پشتیبانی می کنند و نشریات علمی محصول و خروجی اولیه یا مستقیم اکثر تحقیقات اند، محققان مسئول منتشر کردن نتایجشان هستند تا از این طریق وظیفه ی خود نسبت به جامعه از لحاظ پاسخگوئی به بودجه های تحقیقات (عمومی) را انجام دهند.

انتشار کار تحقیقی در ژورنال های خوب یک کار بسیار رقابتی است. اکثر ژورنال ها و رسانه های انتشاراتی دیگر تعداد مقاله های بیشتری از آنچه می توانند منتشر کنند را دریافت می کنند، هر چه یک ژورنال مشهورتر باشد، تعداد مقالات دریافت شده و رد شده از سوی آن بیشتر است. مقالاتی که نگارش ضعیف دارند اولین مقاله هائی هستند که رد می شوند. نگارش خوب نیز وجه ضروری “بازاریابی” تحقیقاتتان است. برای فروختن هر محصول، سبک به مهمی محتواست. بسته بندی خوب نمی تواند محتوای بد را جبران کند، اما بسته بندی بد می تواند کیفیت حتی اگر خوب باشد را بپوشاند. در واقع، مؤلفان نیز همچون ویراستاران و منتقدان کار ناخوشایند رد یا توصیه به رد دست نوشته ها به خاطر کیفیت بد نگارش و ارائه را داشته اند. پیشرفت های چشمگیر در نشر و چاپ الکترونیکی، فرصت های چاپ و نشر را بطور قابل ملاحظه ای افزایش داده است. با این حال، افراد هنوز هم به دنبال ژورنال های با کیفیت هستند و چاپ و نشر در این ژورنال ها فقط تبدیل به یک چالش رو به رشد شده است.

علاوه بر این، امروزه خوانندگان دسترسی نسبتا آسانی به مجموعه ی عظیمی از نشریات دارند، بطوری که اگر یک مقاله خوانده و شناخته شود می توان آن را به خوبی ارائه داد. بنابراین، به ویراستاران فشار آورده می شود که فقط مقاله هائی که خوب تهیه شده اند را بپذیرند. اصل مطلب این است که محققان باید در جهت نوشتن و انتشار خوب تلاش کنند.

آموزش دوره جامع مقاله نویسی ISI و علمی پژوهشی

http://gisland.org

موسسه علمی تحقیقاتی و پژوهشی چشم انداز هزاره سوم ملل شیراز

همراه با فیلم و جزوه

بصورت عملی و کاربردی

مدرس: دکتر سعید جوی زاده

برگزاری کارگاه های مقاله نویسی حرفه ای  در شهر و دانشگاه محل تحصیل شما

آدرس مؤسسه:

شیراز، خیابان فلسطین (باغشاه)، چهار راه حکیمی، طبقه ی فوقانی کفش فروشی چنته

 شماره تماس:

 07132320953

07132320721

شماره همراه:

09382252774

پست الکترونیک:

Sjavizadeh@yahoo.com

آموزش مقاله نویسی  در شیراز , آموزش مقاله نویسی  در بوشهر, آموزش مقاله نویسی  در بندرعباس, آموزش مقاله نویسی  در تهران, آموزش مقاله نویسی  در یزد, آموزش مقاله نویسی  در تهران, آموزش مقاله نویسی  در اصفهان, آموزش مقاله نویسی  در یاسوج, آموزش مقاله نویسی  در اهواز,فیلم آموزشی مقاله نویسی  ,کتاب آموزشی مقاله نویسی  ,جزوه کاربردی آموزش مقاله نویسی  ,دوره مقاله نویسی  ,کلاس مقاله نویسی  ,کارگاه مقاله نویسی  ,دکتر سعید جوی زاده,تدریس خصوصی مقاله نویسی  ,موسسه مقاله نویسی  , آموزش مقاله نویسی  در کرمان , روش تحقیق و آمار  ,آموزش مقاله نویسی  ,پرپزال نویسی,آموزش رزومه نویسی



دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ما در گوگل

آدرس دفتر مرکزی

شيراز - خیابان برق- کوچه یک - موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل
تلفن:07132341477
09382252774
Address: P.O.Box 71555-1111, Shiraz, IRAN
No. 3, 4th Floor, Sadaf Building, Beside of the Pars International Hotel, Zand Blvd.,Shiraz, IRAN
E-Mail: saeedjavizadeh@gmail.com